Holowanie Kraków - Holowanie w Krakowie 24h na dobę
pomoc drogowa Kraków
Laweta Kraków: jak ją zamówić i kiedy jej potrzebujesz?
17 lipca 2020
Pokaż wszystkie

Holowanie Kraków

holowanie pojazdów Kraków - pomoc drogowa

Holowanie pojazdów w Krakowie to jedna z najczęstszych usług, jaką wykonuje pomoc drogowa.

Jeśli po zgłoszeniu problemu i przyjeździe zespołu pomocy drogowej okazuje się, że pojazdu nie da się uruchomić ani nie może on bezpiecznie przemieszczać się po drodze, należy go przetransportować w bezpieczne miejsce lub do warsztatu, w celu naprawy.

W zależności od tego, jak poważna jest to usterka oraz czy pojazd nadaje się do holowania – może okazać się, że potrzebna będzie laweta, która odwiezie pojazd w miejsce docelowe.

Warto jednak pamiętać, że holowanie pojazdów różni się między sobą – inaczej powinien być holowany samochód osobowy ze skrzynią manualną i napędem na przednią oś, inaczej będzie wyglądało ciągnięcie uszkodzonego suv-a z napędem na 4 koła i automatyczną skrzynią biegów, a inaczej – transport uszkodzonego motocykla.

Jednak holowanie to nie tylko transport uszkodzonych pojazdów – to także holowanie sprzętów budowlanych i innych maszyn. Jedno jest jednak pewne: holowanie pojazdów jest czynnością trudną i wymaga dużo doświadczenia. Zarówno od osoby kierującej pojazdem ciągnącym, jak i od osoby, która prowadzi samochód holowany.

Spis treści:

  • Kiedy potrzebne jest holowanie pojazdu (do jakiegoś punktu w Krakowie)?
  • Szukanie profesjonalnego holowania w Krakowie a holowanie przez kolegę
  • Różne rodzaje holowania pojazdów
  • Najważniejsze zasady podczas holowania pojazdów (nie tylko w Krakowie)

Holowanie Kraków – Kiedy mój pojazd (samochód, ciężarówka, motocykl, quad) musi być holowany?

Holowanie pojazdów najczęściej wykonuje się gdy konkretny pojazd nie może przemieszczać się bezpiecznie po drogach (poważne uszkodzenia zawieszenia, karoserii lub układu hamulcowego) lub gdy doszło do awarii, która uniemożliwia poruszanie się.

W przypadku drobnych problemów – przebitej opony, braku paliwa lub włączenia się sygnalizacji spadku ciśnienia oleju – może się okazać, że wystarczy szybka interwencja pomocy drogowej i możesz kontynuować podróż.

Jeśli jednak problem okaże się poważniejszy – niezbędne jest holowanie pojazdu do najbliższego bezpiecznego punktu lub do warsztatu naprawczego, w którym usterka lub awaria zostaną usunięte.

Holowanie Kraków

Holowanie Kraków – Po co szukać w internecie „holowanie Kraków”, skoro mogę poprosić o pomoc kolegę?

To często popełniana pomyłka, która może okazać się bardzo niebezpieczna zarówno dla osób prowadzących samochody holujące i holowany, jak i dla ich pasażerów (nie wspominając o innych użytkownikach ruchu). Sam proces holowania pojazdu może być bardzo niebezpieczny i wymaga odpowiednich kompetencji od osób, które go przeprowadzają. Nie wystarczy tylko wkręcenie uchwytów w karoserię czy podpięcie zwykłej liny holowniczej do dwóch samochodów.

Holowanie to znacznie bardziej skomplikowany proces, w czasie którego może dojść do wielu komplikacji, o których większość kierowców nie ma – i nie musi mieć – pojęcia. Nieumiejętne holowanie pojazdów może spowodować jeszcze poważniejsze uszkodzenie samochodu holowanego i – co jeszcze ważniejsze – uszkodzenie pojazdu holującego. W takiej sytuacji może pojawić się również problem z ubezpieczeniem pojazdu i finansowaniem napraw, które mogą być konieczne po takiej nieudanej lub nieumiejętnie przeprowadzonej próbie holowania.

Nawet jeśli potrzebujesz holowania samochodu z autostrady, obwodnicy, Kazimierza, Czyżyny, Bonarki czy Wieliczki na drugi koniec Krakowa – musisz pamiętać o tym, jak ważne jest bezpieczeństwo. Dodatkowo rzeczy takie jak zachowanie bezpiecznego odstępu czy prozaiczne, jak wytrzymałość lub elastyczność linki holowniczej, mogą być źródłem wielu problemów. Do tego holowanie pojazdów na autostradach możliwe jest tylko przy użyciu specjalnych holowników i tylko do najbliższego zjazdu. Dalej pomoc autostradowa nie pomoże i trzeba radzić sobie samodzielnie. Między innymi dlatego warto korzystać z profesjonalnych usług holowania pojazdów.

Holowanie Kraków

Holowanie Kraków – Dlaczego są tak duże różnice między rodzajami holowanych pojazdów?

Najważniejsza różnica wynika oczywiście z tego, jaki jest to pojazd. Inaczej holuje się miejski samochód osobowy z napędem na przód; holowanie inaczej wygląda w przypadku pojazdów z napędem na 4 koła (na przykład suv-ów czy terenowych kombi); z kolei holowanie motocykli czy małych samochodów ciężarowych (w tym hds-ów) wymaga zarówno wiedzy jak i dużego doświadczenia. Chociaż – na pierwszy rzut oka – holowanie pojazdów wydaje się proste (podłączyć linkę do obu pojazdów i jechać w bezpiecznej odległości), to wymaga ono indywidualnego podejścia. Na przykład holowanie niektórych pojazdów ze skrzyniami automatycznymi jest albo niewskazane, albo wręcz może doprowadzić do poważnych uszkodzeń, które mogą pociągnąć za sobą daleko większe koszty napraw.

Dla specjalistów z pomocy drogowej wiele rzeczy pozostaje oczywistych i często może się okazać, że cena profesjonalnego holowania pojazdu będzie znacznie niższa niż możliwe koszty napraw, które spowodowało holowanie przez, przysłowiowego, kolegę.

Różne pojazdy mają uchwyty holownicze w różnych miejscach; często się zdarza, że uchwyty holownicze są wkręcane w karoserię i zwyczajnie się zawieruszyły. Czasem może się okazać, że karoseria nie jest już tak wytrzymała, jak powinna być – na przykład z powodu korozji – i nie da się bezpiecznie montować haka.  

Holowanie pojazdu, wykonywane przez specjalistyczną firmę, daje Ci pewność, że Twój samochód będzie bezpiecznie przetransportowany i nie będzie potrzebne żadne kombinowanie w tym, jak przyczepić jeden pojazd do drugiego linką.

Najważniejszą rzeczą, przy świadczeniu usługi holowania pojazdu, jest zapewnienie bezpieczeństwa – holowanemu pojazdowi (aby nie spowodować poważniejszych uszkodzeń), innym uczestnikom ruchu oraz pasażerom holowanego pojazdu. Między innymi dlatego warto powierzyć wykonanie tej usługi profesjonalistom, a pomoc przyjaciół i znajomych zachować na inne okazje.

Holowanie Kraków – Kiedy holowanie pojazdu jest absolutnie wykluczone i konieczna jest laweta (i podstawowe zasady holowania)

Są oczywiście sytuacje, w których holowanie pojazdu jest niewskazane lub wykluczone.

Poważne uszkodzenie układu kierowniczego, hamulcowego lub zawieszenia wykluczają możliwość holowania pojazdu – musi być on wtedy wzięty na lawetę.

Poważne uszkodzenia karoserii, szyb czy układu elektrycznego w pojeździe (na przykład uniemożliwiające działanie kierunkowskazów) również mogą uniemożliwiać holowanie pojazdu.

Pojazdy z automatyczną skrzynią biegów mogą być holowane, jednak przy włączonym silniku (zapewnia on smarowanie skrzyni biegów i innych układów) i na biegu jałowym, jednak nie szybciej niż 50 kilometrów na godzinę.

Problemem może okazać się również brak odpowiedniej liny holowniczej lub trójkąta ostrzegawczego (powinien być umieszczony w widocznym miejscu tylnej części holowanego samochodu) – są to podstawowe elementy wyposażenia w każdym samochodzie pomocy drogowej, jednak mogą zawieruszyć się w zwykłej osobówce.

Pamiętaj, że przeciwwskazania do holowania pojazdu – do najbliższego serwisu w Krakowie lub Twojego domu – oznaczają, że konieczne będzie skorzystanie z lawety. Jeśli potrzebujesz pomocy z holowaniem pojazdu lub wsparcia ze strony pomocy drogowej w okolicach Krakowa – dzwoń na całodobową infolinię Autocentrum Widok: +48 504 423 423.

Nasze profesjonalne zespoły pomocy drogowej pomogą Ci wrócić do domu lub odprowadzą Twój pojazd w dowolne – wskazane przez Ciebie – miejsce w Krakowie.

Komentarze są wyłączone.

Call Now ButtonZadzwoń !